Meyve Pres ve İşleme

Meyvelerden En İyi Şekilde Yararlanın

Elinizle yapılan basit bir pres ya da lezzetli sıvınızı ürününüzden sıkmak için daha büyük bir güç presi seçip seçmemeniz harika sonuçlar verecektir: elmalar, yengeçler, armutlar, üzümler ve meyveler gibi meyvelerden elde edilen lezzetli meyve suyu galonları, konserve veya dondurmayla, hatta şarap , et ve şurup yaparak saklanabilir .

Gerçek şu ki, meyve presleri ve öğütücü ataşmanları, yaklaşık 150 $ ‘dan 1.000 $’ a kadar değişen büyük alımlar olduğu için, ekipmanınızı kapalı mevsimde uygun bakım ve depolama ile korumak önemlidir. İyi bakımlı bir meyve presi nesiller boyu dayanabilir. Bazı antik elma şarabı presleri hala çalışır durumda ve 100 yaşını zorluyor, bu yüzden Kansas merkezli Happy Valley Cider Press’inkiler gibi sağlam, güzel hazırlanmış yeni bir pres ve değirmeni 22’nci yüzyıla kadar olabilir.

Meyve Presleri Nasıl Çalışır?

Bunun açıklaması kolay: Meyveyi bastırıyorlar… gerçekten zor. Bununla birlikte, yaklaşık 5 galon çiğ meyve alabilen orta seviye el kumandalı elma suyuna daha yakından göz atalım.

Tipik olarak, bir meyve presi emaye metalden yapılmış bir tabana sahiptir, meyve suyunu alıcı bir havza yerleştirmek için zeminden sabit ve yüksek tutması için üç ayakları vardır; Bir dudak, meyve suyu akışını bir kaba veya sürahiye yönlendirir. Daha sonra, aralarında boşluk bulunan ahşap çıtalardan yapılmış silindirik bir “sepet” gelir, böylece meyve suyu akabilir – en iyi sonucu almak için, bastırmaya başladığınızda, sepetin hemen hemen kıyılmış veya öğütülmüş meyvelerle dolu olması gerekir. Bir dik dik vida meyve sepeti içinden geçer ve presleme mekanizması için çapa görevi görür. Bu mekanizma, bir çift ahşap levhayı döndürmek için bir seviyede hareket eden bir tutamağı içerir. Bu plakalar meyve dolu sepete sığar ve eşit şekilde baskı uygular.

Kolu çevirmeye başladığınızda meyve suyu akmaya başlar. Meyve suyunu kuruyana kadar kaselere toplayın.

“Öğütücü” kelimesinin nasıl görünmeye devam ettiğine dikkat edin. Bunun nedeni elma ve armut gibi daha büyük meyvelerin preslemeden önce parçalara ayrılması gerektiğidir, aksi halde meyve suyundan vazgeçmezler. Meyveler, üzümler ve diğer yumuşak meyvelerin öğütülmesine gerek yoktur. Meyve presi modeline bağlı olarak, öğütücü ünitenin bir parçası veya ayrı bir ek parçası olabilir. Her iki durumda da, keskin diş sıralarından oluşur.

Öğütmeden ve meyvaları ezmeden önce, tozu, çubukları, yaprakları ve böcekleri temizlemek için meyveyi durulamak istersiniz. İstenmeyen posa veya kalıntıları gidermek için taze meyve suyunu işlemeden önce ince bir elek ile filtrelemeniz de gerekebilir.

Ekipmanınızın Bakımı

Bir meyve presi yılın çoğu için boşta durur, bu nedenle amacınız böcekleri, küfleri, küfleri ve tozu ondan uzak tutmak olmalıdır. Şarap yapmayı umuyorsanız, basını havadaki vahşi mayalardan korumak da önemlidir. Son olarak, mekanizmanın metal kısımları kurutulmalı ve paslanmadan korunmaları için saklamadan önce gıda sınıfı bir yağlayıcıyla hafifçe kaplanmalıdır.

Yıl boyunca uygun bakım için aşağıdaki ek ipuçlarını izleyin:

  • Baskı makinesini depodan çıkarın. Tüm parçaları bir bez ile silin, ardından sterilize etmek için her parçanın üzerine haşlanan sıcak su dökün. Tüm dişlerin durulandığından emin olarak taşlama makinesine özellikle dikkat edin.
  • Kullandıktan sonra baskı makinesini aşağı indirin. Meyvelerin her yeri toplanır ve salınan şekerlere böcekler çekilir, bu nedenle iç kısımları yıkamak için içlerinden almadan önce tüm parçaları hortumdan çıkarın.
  • Parçaları yıkayıp tekrar sterilize edin. Artık tüm meyve sularını çıkarmak için yumuşak bir bulaşık deterjanı kullanmak iyidir. Basını saklama alanından çıkarırken yaptığınız gibi tekrar kaynar su dökün. Tüm taşlama dişlerinin temizlendiğinden emin olun.
  • Her şeyin tamamen kurumasını sağlayın. Tüm ahşap parçalar saklamadan önce kuru olmalıdır. Dişli mekanizmasını tekrar yağlayın.
  • Örtün ve saklayın. Her şey kuruduğunda, parçaları istifleyin ve büyük bir plastik çöp torbasıyla örtün. Bir kulübe, dolap veya başka bir kapalı alanda saklayın.

Bu ortak önlemler, güzel meyve prelerinden en fazla ve en uzun süre yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir