Meyve Pres ve İşleme

Meyve Presi Nasıl Seçilir?

Presler esas olarak namlu kapasitesi ve çalışma prensibi ile (vidalı veya hidrolik) birbirinden farklıdır. Namlu kapasitesine sadece bir defa basarak ne kadar meyve suyu alacağınıza bağlıdır. Bir presleme döngüsü 5-10 dakika sürer. Meyve suyu verimi, varilin kapasitesinin% 50-70’i kadardır. Bu nedenle, basın seçiminiz, ne kadar meyve suyu almayı planladığınıza dayanmalıdır.

1) Bir hatıra olarak

VP-075 presine birkaç bardak meyve suyu basılması uygundur. Böyle bir basın hediye ya da hatıra olarak iyidir. Mutfağınızı da süsleyecektir, çünkü doğal ahşap her zaman evinize rahatlık ve sıcaklık katar.

2) Mutfak için

Çok fazla meyve suyu yapmayacaksanız ve sadece yaz aylarında lezzetli bir meyve suyu ile tedavi etmek istiyorsanız, 3 L’lik bir VP-3 veya VP-5 (5 litre) basmanız yeterli olacaktır. Bu pres biraz yer kaplar ve mutfakta serbestçe kullanılabilir.

3) yazlık evler için

Kışa yaklaşık 10-20 üç litre kavanoz meyve suyu hazırlamak isterseniz, vidalı pres VP-5 veya VP-10 en iyi seçimdir.

4) bahçe için

Büyük bir bahçeniz varsa ve kışa bol meyve suyu hazırlayıp şarap hazırlamayı planlıyorsanız, bu durumda 20-30 litre pres seçmek daha iyidir. Bir presleme döngüsünde bir kova meyve suyu elde edersiniz.

5) Küçük bir üretim için

Satılık meyve suyu yapacaksanız veya büyük bir aileniz varsa, 50 L ve daha fazla basına ihtiyacınız olacak. Bu tür bir basının kullanılması, saatte 200 litreden fazla meyve suyu sıkılabilir.

Vida ile hidrolik pres arasında seçim yapmak, aşağıdaki faktörleri dikkate almak için gereklidir:

1. Namlu kapasitesi 10 litreye kadar olan vidalı presleri kullanarak, presin bir eliyle çerçeveye tutulması ve presleme işlemi sırasında vidayı diğeriyle döndürmesi yeterlidir. 10-20 L kapasiteye sahip vidalı presler ve sabit bir tabana 4 vidayla sabitlemek için gereklidir; Meyve suyu toplamak için masanın kenarına kabın üzerine koymak için hidrolik pres yeterlidir.

2. Hidrolik pres kullanarak, kriko ile daha büyük bir kuvvet oluşturmak mümkündür, böylece daha fazla meyve suyu verimi elde edilir. Ancak, elmaları sonuna doğru bastırmak için pistonun hareketi sırasında kriketin altına ahşap külçeler koymak gereklidir, çünkü strok tamburun tüm yüksekliği için yeterli değildir ve kriko kolu kenara dayanmaya başlar varil.

3. Bir vida presi kullanarak meyve suyu çıkarma işlemi bir adımda gerçekleştirilir.

Çilek için

Meyve suyunu meyvelerden sıkmak için 3-5 litre varil kapasiteli küçük presler kullanılır. Bazen meyve suyuna yetecek kadar çilek toplamak sorunlu olabilir. Bu durumda, birçok müşteri örneğin 30 litrelik bir hidrolik pres ve elmalar için bir elektrikli kırıcı satın alıyor ve meyveler için ayrıca 3 litrelik bir vida presi alıyor.

Elma, meyve ve sebzeler için

Tüm presler meyve suyunu elmadan yapmak için uygundur. Basın seçimi almayı planladığınız meyve suyu miktarına göre yapılmalıdır.

Üzüm için

Üzümden gelen suyu yapmak için müşterilerimiz genellikle 10-20 litrede bir vida presi alırlar. Tabii ki, her şey hasatınıza bağlı, ancak her yıl birkaç kova üzüm yetiştirirseniz, VP-5 vidalı pres sizin için uygun olacaktır.

Bir kırıcı seçimi

Bir kırıcı seçmek, verimliliğine dikkat etmek için gereklidir. Prese bir kırıcı seçilmesi istenir, böylece ham öğütme hızı ve meyve suyu sıkma hızı yaklaşık olarak aynı olacaktır. Meyve suyu genellikle bütün aile tarafından sıkılır. Bir kişi meyveyi toplar ve yıkar, bir başkası onları ezer, üçüncü kişi suyu sıkar. Bu durumda, hiç kimse diğerinin presleme için elmaları ezeceği veya suyu sıkacağı zaman kimse bekleyecek ve ezilmiş çiğ kabı sonunda boş kalacaktır.

Örneğin, 3-5 litre kapasiteli pres için el kırıcı RS-1 veya 30-50 kg / saat üretkenlikli kırıcı DS-1’e uyar.

10-20 litre kapasiteli pres için el kırıcı RS-2 ya da ES-018 elektrikli kırıcı ile 100-200 kg / saat verim elde edilebilir.

Namlu kapasitesi 30 litre ve daha fazla olan hidrolik presler için 300-500 kg / saat verimlilikte elektrikli kırıcı ES-055 gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir