Budama ve Kesme

Budama Neden Önemlidir?

Bitkilerini budamaktan korktun mu? Sakin ol, cesur ol. Yaygın bir yanılgıya aykırı bir şekilde, en sevilen çalılıkların budama gibi görünüşte zorla görevine, onları öldürme korkusuyla yaklaşmaması gerekir. Sebep dahilinde, uygun ağaç ve çalıların budaması, kendilerini tehdit etmekten veya yok etmekten çok daha sağlıklı kılar. Budama, yalnızca ağaçların ve çalılıkların değil, çevrenizin güzelliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak için de önemlidir.

Hatalar Yapılacak

Budama yaparken, er ya da geç yanlış dalın çok hızlı bir şekilde kesilmesi ve bu itici eylemden pişmanlık duyulması kaçınılmazdır. En iyi avukatlar bile bunu yaptılar – ama aynı zamanda hızlıca hata yapmayı da öğrendiler – ve tıpkı sizin yapacağınız gibi pratikte daha yetenekli hale geldi. Hata yapmak, budama gibi, bir çalılığa veya ağaca, bir öğrenme fırsatıdır ve daha sert bir şekilde büyümeye davet edilir. Büyüyen şeyler affedici ve iyileşir, bu nedenle en isteksiz budayıcı tarafından yapılanlar bile hataya yer açar.

 

Budama Neden Önemlidir?

 Belirli Avantajlara Budama

Budama için özel gereksinimleri anlamak, çalıların doğru ve seçici budama ile daha sağlıklı hale geldiğini kabul etmektir. Dikkat edilmelidir, ancak budama çalı için daha iyi bir ortam oluşturur. Basit bir örnek olarak, kalın dal konsantrasyonlarını incelemek ışığın girmesine izin verir ve havanın dolaşımını teşvik eder. Bir burcun yapısı içindeki artan hava hareketi nemi azaltır, böylece küf ve mantarların büyümesi daha az olasıdır ve çevre böcekler için daha az çekici hale gelir.

Çalıya ışık girmesi artar, bu da çalıyı daha güçlü ve sağlıklı yapan fotosentezi arttırır. Ölü malzemenin çıkarılması hastalığa yatkınlığı azaltır ve hastalıklı tek bir dalın çıkarılması, burçların çıkarılması ve değiştirilmesi gerekliliğini ortadan kaldırabilir.

Meyve taşıyan çalılar dikkate alındığında, seçici budama işleminin meyve ve çilek üretimini önemli ölçüde artırabileceğini unutmayın. Honeyberry (Lonicera caerulea) gibi meyveler bir önceki yıl yetişen sürgünlerde meyvenin çoğunu oluşturur.

Budama, arzu edilen yerlerde büyümeyi yönlendirmek veya sınırlamak, aşırı, istenmeyen büyümeyi gidermek ve çalıları daha estetik olarak hoş hale getirmek için kullanılabilir. Uygulamada, ve aslında, çalılar budamak için iyi bir şeydir.

Biliyor musun?…

Budama, asırlık ustalık uygulamalarının aristokratların ve kralların şatolarının üstündeki inanılmaz süslü peyzaj ve bahçelerde temel teşkil eder.

Budama çalıları kaynakların seçici, dikkatli bir şekilde yönetilmesine benzetilebilir. Zayıf, hastalıklı dalları çıkarmak, çalıların ve ağaçların, mevcut besin maddelerinin sağlıklı hastalıklara beslenmesine ve hastalıklı, kırılmış veya ölü dalları sürdürmeye çalışan enerji ve kaynakları israf etmek yerine, büyümeye konsantre olmalarını sağlar.

Birçok budama yöntemi vardır ve budama işleminin çeşitli yönleri belirli sorunlara çözüm olarak sunulur. Peyzaj bahçeciliğinin ve antik bonsai sanatının titiz şekillenmesinde olduğu gibi, benzersiz büyüme kalıpları oluşturmak için belirli yaklaşımlar vardır, ancak budamaların en önemli, temel budama kuralları evrensel olarak geçerlidir. Cesur ol. Budama esastır ve arka bahçenizde bile faydalı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir