Budama ve Kesme

Budama Aleti Nasıl Seçilir?

Ağaçların büyüklüğü, bitkiler veya güller hakkında konuştuğumuzda, düşündüğümüz ilk bahçe aracı budama makasıdır. Neredeyse mükemmel bir yara izi bırakmadan küçük dalların temiz ve açık kesilmesini sağlar. Budama aletleri, ister hobi ister amatör ister profesyonel olsun, bahçıvan için vazgeçilmez bir araçtır.

Bir budayıcı nasıl seçilir? Seçim oldukça geniş ve birçok marka ve model incelemek zor ve zaman alıcıdır. Sizin için en iyi seçim, yapacağınız kullanım ve bütçeniz nedir?

Dikkate alınması gereken bazı kriterleri ayrıntılandırarak iyi bir budayıcı seçmenize yardımcı olacağız. Bunlar şöyle özetlenebilir:

 1. Kullanın  : Makaslar ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli kesme gücüne sahip olmalıdır
 2. Ergonomi  : Makasların etkili ve konforlu olması için elinize adapte edilmesi gerekir
 3. kalite ve fiyat orantısı

ipuçları ile budayıcı seçin

En iyi budama makası seçimi özellikle ve her şeyden önce ihtiyaçlarınızı karşılayacak olanı bulur ve çalılarınızı veya diğer bitkileri kesmenin ve budama işlemlerinizi en konforlu şekilde mümkün olan en iyi şekilde yapmanıza olanak sağlar. Seçiminizi yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve kriterler.

 1. İhtiyaçlarınıza göre önce budayıcınızı seçin
 2. Budama makası çeşitleri nelerdir?
 3. Eline uyarlanmış bir budayıcı seç
 4. Ergonomi ve kullanım rahatlığı
 5. Daha estetik: renk,ağız yapısı,ağırlık vs.
 6. Kalite ve bütçe seçimi

İhtiyaçlarınıza göre önce budayıcınızı seçin

Budayıcınla ne kesmen gerekiyor?

Özellikle, meyve ağaçları ve süs çalıları, güller, çiçek ve meyveler toplamak, bahçede birçok bitkiyi korumak, kesmek için bu bahçe aracına ihtiyacınız olacak. solmuş çiçekleri, meyveleri fazla miktarda çıkarmak gibi kümeleri temizler

İyi bir budayıcı seçmek, yani size uygun olanı söylemek önemlidir. Daha önce doğru soruları sormadan ilk modele geçmenin bir yolu yok.

Budamak için ne tür bitkileriniz var? Kesmeniz gereken dalların çapı nedir?

Bu nedenle, kendinize bu soruları sormak ve bahçe mağazalarının raflarında dolaşmaya başlamadan veya ilgi çekici yerlerinizi çevrimiçi bir mağazanın modeline koymadan önce ihtiyaçlarınızı dikkatlice değerlendirmek faydalıdır.

bir çalı budamak için bir budayıcı seçin

Buna göre veya buna göre uyarlanmış veya kesilmiş dalın çapına veya türüne ihtiyaç duyan (çalılar, güller, meyva ağaçları), farklı biçimlerde makaslar bulacaksınız.

Kesilecek bitkinin sertliğine bağlı olarak aynı budayıcıyı seçemezsiniz : yeşil ağaç, ölü veya çok sert.

Önce yeşil gravürlere bir göz atalım. Bu tür ahşap için, her zaman artan bıçakları veya temiz kesimi olan budama makası modellerini tercih edecek, bitki liflerine zarar vermeden veya ezmeden dalları  temiz bir şekilde kesme avantajına sahip olacaktır.

2,5 cm’ye kadar dal çapı için:

Tek el denilen budayıcı , zaten geniş bir ihtiyaç alanını kapsayan küçük dalların (çap 3 cm’den küçük) kesilmesi için küresel olarak uygundur. Adından da anlaşılacağı gibi, kesme işlemi için sadece bir el gereklidir.

çapraz kesme makası

Çapı 3 ve 5 cm olan dallar için:

Bu özel budayıcı 2 el ile kullanılır, çok daha fazla güç veren uzun bir tutamağı vardır. Gücü (her iki elin gücü ile ilişkili büyük sapın kaldıracı) ve bıçakların açılması daha büyük dalların kesilmesine izin verir.

büyük çaplı dalları kesmek için halka

Ayırıcı ile geleneksel budama makası arasında “hibrit” modeller, ara aletler de vardır. Yaklaşık olarak 3 cm’lik dal çapları için ayrılmıştır ve bu nedenle tek elle kullanılma özelliğine sahip olacaktır.

Ölü ağaç dallarını kesmek için:

Örs budayıcı kullanmanızı tavsiye ederiz . Bahçede bu tür kullanım için bu nedenle daha güçlü olacaktır. Lifleri ezmesi, doğal olarak bitkiye zarar vermez.

Budayıcınızın kullanım sıklığı ve süresi

İkinci bir seçim kriteri de budama sıklığıdır. Size uygun olan budayıcıyı seçmek için, ne sıklıkta kullanıldığınızı dikkate almalısınız.

Sık sık ve uzun bir süre boyunca kullanmak zorunda kalacaksanız, seçiminiz tasarım ve üretim kalitesini ayrıcalıklı kılarak, daha kaliteli ve kullanımı kolay ve ergonomik bir model olacaktır .

İhtiyaçlarınız 10 dakikaya kadar olan büyük operasyonlarla sınırlandırılmışsa veya arada bir kullanımsa, profesyonel kalitede budayıcılara yatırım yapmaya gerek yoktur. Bununla birlikte, hiçbir şey sizi, örneğin gerçek bir kullanım rahatlığı sağladığı için, kaliteli bir bahçe aletinin alınmasıyla sizi memnun etmenizi engelleyemez.

Öte yandan, ihtiyaçlarınız önemliyse,kesmek için çok dalınız varsa ve makaslarınızda kullanacağınız kullanımın uzun sürecek ve düzenli olacağından kalite modeline yatırım yapmaktan çekinmeyiniz . Bu, tekrarlayan hareketlerin eklenmesini içeren eklem ağrısı ve yorgunluğunu önleyecektir. Çok ucuz ve düşük kaliteli modeller iş bitimi el ve kas ağrılarına sebebiyet verecek ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyecektir.

Çoğu bahçıvanın en az iki budama makası vardır : Tüm küçük bakım işlemlerinde kullanılan, ellerinde tuttukları çok yönlü ve hafif bir budama makası ve budama için ikinci, daha güçlü bir budama makası

Budama makası çeşitleri nelerdir?

Size uygun olanı kolayca bulabilmeniz için onları detaylandıracağız.

Genel olarak 2 tür budama makası vardır:

 1. Örs budama makası
 2. Anvil budama makası

örs makası ve kullanımları

Bu resim, en yaygın budama makası ile bıçağın bir durdurma ile temas ettiği altta bulunan örs budayıcı arasındaki farkı açıkça göstermektedir.

Örs budama makası

Sadece kesme işlevini sağlayan kesme bıçağı hareketlidir. Karşı kısma dayanır, düzleştirilmiş bir kısma sahip olan ve destek görevi gören örs adı verilen sabit bir karşı-bıçak.
Kesim, daha büyük çaplı dallar kesilebilse bile, daha az belirgindir ve bitkinin liflerini ezer.

Örs budayıcı bu nedenle kuru veya sert ölü odunlar için ayrılmıştır .

Anvil Tip budayıcı

Bu budayıcı, birbirine bir çift makas şeklinde kayan iki hareketli bıçaktan oluşur.

Tezgah bıçağının üzerinde kaymaya başlayan keskin bıçak, dalın ve özellikle çalı üzerinde yer alacak parçanın  hassas ve temiz bir kesimini sunar . Bu, budamadan sonra bitkinin kirli olmayan yaralarına yayılabilecek hastalıkları önlemenizi veya azaltmanızı sağlar.

bir el budayıcısının çapraz bıçaklarının detayları

Bu makas, öncekinden farklı olarak, yeşil odunların, gül çalılıklarının, meyve ağaçlarının ve tabii ki çalılarınızın kesilmesine ve boyutuna daha özel olarak uyarlanmıştır.

Bu makas kategorisinde 2 farklı tip bulacaksınız:

Yaylı emniyet:

Çoğu budama makası bu tiptir. Bu, 2 kolun arasına yerleştirilir ve üzerine baskı uygular, budayıcı tutmak için, bıçaklar üzerinde daha az kuvvet uygular uygulamaz bıçakları açmaya izin verir.

Buradaki kesim tek seferde yapılır, başka bir kesim yapmak için işlemi bırakın ve işlemi tekrarlayın.

Cırcır budayıcı:

İlkesi farklı. Raf, tutamağın gücünü ve dolayısıyla elinizin kuvvetinin uyguladığı basıncı arttırır . Bu tür bir model, çok fazla zorlamak zorunda kalmadan bir dalı kesmenizi sağlar.

Bu çarpma nedeniyle, dal kesmek için birkaç kez tekrarlanır ve her basınç önceki durumdan daha az kuvvet gerektirir. Sapları her sıktığınızda ve bıraktığınızda, raf yukarıda bir çentik atar ve kesim için gereken kuvvet daha azdır.

Hangisini seçmeli? Yaylı veya raflı budayıcı?

Raf sisteminin sunduğu belirgin avantajın ötesinde, aynı zamanda gerçek bir dezavantajdır.
Kupa ilk denemede asla gerçekleştirilmez ve birkaç kez yapılarak, uzun süre kullanmanız gerekirse, acı verici ve yorucu olan hareketi tekrarlamanız gerekir.

Verimlilik ve sertlik açısından , kesim ve ebat nispeten büyükse, kaliteli bir yay budayıcısı seçmenizi tavsiye ederiz .

Akülü Budama makasları

Bağcılık, ağaçlandırma veya ormancılık alanında özellikle profesyonel kullanım için ayrılmış olan bu model, kesme ve kesme hareketlerine elektrik yardımı sağlama özelliğine sahiptir.

Batarya genellikle bir kablo demeti ile giyilir ve gücü oldukça önemlidir.

profesyonel bir batarya ile elektrikli budayıcı

Temel olarak profesyoneller için tasarlanan bu özel makas tipi için bazı kriterler incelenecektir: ağırlık, akü kapasitesi, kesme kapasitesi, şarj süresi, ….

Eline uyarlanmış bir budayıcı seç

Düzenli olarak kullanacaksınız, bu nedenle daha iyi kullanım rahatlığı için elinizde ve mümkün olduğunca birlikte olması gerekir. Aletin iyi bir tutuşu esastır .

Hangi makas boyutunu seçmeliyim?

Dikkate alınacak ilk şeylerden biri, doğal olarak elinizin büyüklüğüdür, bu nedenle seçtiğiniz budayıcının büyüklüğüdür . Açıktır, ancak bu kriter sıklıkla unutulur veya ihmal edilir.

Budama makası ebatları 18 ila 25 cm arasında değişir, size uygun ebatta bir budayıcı bulmak zorunda kalacaksınız,

Bir budayıcının boyutunda tutamaçların açılış boyutuna karşılık gelir . Ne kadar büyük olursa, bu açılış o kadar fazla olacaktır. Aşağıdaki resimde bunu çok iyi görüyoruz:

2 secateurs arasındaki boyut farkı

Büyük bir açıklık bu nedenle büyük bir ele sahip olmak anlamına gelir, çünkü elinizdeki 2 tutamacı kolayca sıkmanız ve bu nedenle parmaklarınız tutamağa ulaşmak için tutamağa ulaşması gerekir. .

Makas açıkken ikinci tutamağı almak için parmaklarınızın çok zor olması gerekmez ve özellikle oraya ulaşmak için ikinci elinizi kullanmanız gerekmez.
secateurs iyi kavrama

Kullanımı kolay ve konforlu hale getirmek için, budayıcıyı tam elinizde tutmanız gerekir, bu tutuş doğaldır ve bu nedenle tutamağa kolayca ulaşırsınız. Bu basit nedenden dolayı, elinizin büyüklüğüne göre bir makas seçmek çok önemlidir.

Sık rastlanan bir hata, budama makası boyutunu sadece elinin büyüklüğü hesaba katılmadan kesilecek dalların çapına göre seçmektir. Büyük bir budayıcı seçtikten sonra, kendimizi kullanmayacak kadar pratik olmayan çok büyük bir budayıcı ile çok büyük bir modelle buluyoruz. budayıcı Felco 6 , örneğin korunmuş kolları daha az etkinlik ve dayanıklılık arasında bir büyüklükte olan küçük elleri için uygundur.

Birçok marka modellerini çeşitli boyutlarda küçültür. Kadınlar için ayrılmış bazı küçük modellerin küçük elli erkekler için oldukça uygun olduğu unutulmamalıdır.

Sağ elini mi yoksa solak mısın?

Diğer seçim kriterleri, budayıcınızı seçmek için çok önemlidir.
Makas modellerinin çoğu sağ elini kullananlar için tasarlandı. Sol elinizi kullanıyorsanız uygun bir model almaya dikkat edin.

Ergonomi ve kullanım rahatlığı

Makasların ağırlığı

Gül çalılarınızı budamaktan bahçedeki meyve ağaçlarınıza veya çalılarınıza, budama makasılarınızın ağırlığı, hissedebileceğiniz yorgunluktan ve bileğinize uygulanan kuvvetten çok uzak olmayan bir rol oynayacaktır. Bir modelden diğerine çok büyük farklılıklar gösterebilir ve kullanım rahatlığını açıkça etkiler.

Düzenli olarak kullanırsanız, hafiflik gerçek bir varlık olacaktır.

Bu yüzden seçtiğiniz modelin makul bir ağırlığa sahip olduğundan emin olun, bu bir zorunluluktur. Birçok makas, ağırlığı çok azaltan alüminyum veya kompozit malzemelerden yapılmış parçalara sahiptir.

Döner sap

İlkesini tanımlayalım. Budayıcı tutamaçlarıyla tokalaşırken , parmaklarla kavranan tutamak döner ve harekete eşlik eder.

İlk başta biraz kafa karıştırıcı görünsede gerçekten ustaca ve kullanışlıdır. İlk izlenimden sonra (sapın kaçacağı hissine sahibiz…) bu mekanizma aynı rahatlığı ve aynı el becerisini sunarken aynı zamanda kullanım rahatlığını arttırır, efor ve yorgunluğu azaltır.

döner makasların avantajları ve prensibi

Bunu denemek çoğu zaman onu benimsemek, döner makaslara alışınca sadece güzel ve etkili olmanın yanında alışkanlık haline gelir.

Sistem pratiktir, ağrı, tendinit ve özellikle de kabarcık oluşumunu önler. Bu tür budayıcı, özellikle osteoartrit muzdarip insanlar için tavsiye edilir.

Uzun bir kesim veya budamaişinde hareket kontrolü daha iyidir. Çünkü parmaklar kendi kendine dönen kolu harekete geçirir, bileğinizi yaralanmalara karşı korur ve çabalarınızı optimize eder.

Bu, örneğin budayıcınızı yoğun olarak kullanıyorsanız, test ettikten sonra ilgili bir seçim kriteri olabilir. Dönen tutamak sistemi uzun süre çalışmanıza izin verirken, el eklemlerindeki ağrıyı önler .

Bazı referans modelleri bu nedenle kulplu döner modelde reddedilir. Bu, bileklerini ve eklemlerini tekrarlayan hareketlerini korumayı tercih eden bahçıvanlar için tekrar ziyaret edilen ve 6 numaradan daha az olmayan , döner saplı Felco 12’nin durumudur .

Bir elinizle budayıcıyı kilitleme ve kilidini açma becerisine sahip olma

Bu seçenek özellikle kullanışlı ve pratiktir. Budayıcıyı tek elle kolay erişim ve iyi düşünülmüş bir şekilde kilitleyebilmeniz veya açabilmeniz, yüzeysel olmaktan uzak bir ihtiyaçtır. Çoğu budama makası onlarla donatılmıştır, ancak makası açmanızı ve kapatmanızı kolaylaştıracak bir güvenlik mandalının varlığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kullanım rahatlığı

Tutma saplarının ergonomisi çok önemli bir nokta. Kullanım rahatlığını önemli ölçüde etkiler, bahçe aletinizi iyi ya da kötü kavramış olacağınız hissini şartlandırır. İdeal olarak, mümkün olduğunca doğal olmalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, kullanım rahatlığı sizin ayrıcalıklarınız olması gereken bir kriterdir. İyi kavrama ayrıca, özellikle kaplama kulplarında budama imalatında kullanılan malzemelere de bağlıdır.

Üreticiler şimdi, örneğin hafif alüminyum kulplarda elastomer veya diğer kaymaz kaplamalar teklif ediyor. Bu noktayı ihmal etmeyin. Bir kez daha, ihtiyacınız olan budayıcı elinizde olacak olanıdır.

Daha estetik: renk

Burada elbette her birinin zevkine bağlı, ancak faydası da olabilen estetik bir kriterle uğraşıyoruz . Budayıcının tutamaçlarının bulduğunuz modellerin çoğunda yeterince parlak olması, bazı durumlarda özellikle pratik olabilir.

Budama makası bahçenizde ve dahası, bir masif, uzun otların veya bir dal ve bitki yığınının içinde yanlış yere koyarsanız ya da unutursanız, rengi o zaman onu bulmak için değerli bir yardımcı olacaktır.

Kalite ve bütçe seçimi

Aracımıza düzenli olarak ihtiyacımız olacağı ve zamanın minimumda kalmasını istediğimiz için düşük fiyatlara geçmek mutlaka akıllıca değil . Somut bir ifadeyle, yalnızca aracın tasarımını etkileyen düşük fiyatlardan ve araçlardan veya yeniliklerden kaçının. Satın alma işleminiz için hızlı bir şekilde pişman olacaksınız.

Zamanla süren verimli , konforlu ve ergonomik bir budayıcı elde etmek istiyorsanız , her şeyden önce iyi bir üretim kalitesi seçin .

Budayıcınızın düzenli bakımı elbette uzun ömür garantisi olacaktır. Uygun şekilde korunan kaliteli bir budayıcı, her bahçıvanın hayatını korumayı umabileceği bir araçtır!

Budayıcının kalitesi esastır: esas olarak onu oluşturan malzemelere bağlıdır. Budayıcınızın üretim kalitesi, verimliliğini, sağlamlığını ve uzun ömürlülüğünü inkar edilemez bir şekilde artıracak, ergonomiyi ve uygun kullanımı sağlayacaksınız.

Budayıcınızın aşınma parçalarını değiştirebilir

İlk başta kullanılan malzemelerin doğası ve bıçağın genel olarak çelikten yapılmış kulptan ayrıldığından emin olun.

budayıcı değiştirmek için olası aşınma parçaları

Demonte edilmek üzere tasarlanmamış modeller kesinlikle sizi daha hızlı koruyacak modellerdir.
Tasarımında, budayıcı kalitesi, zarar gördüğünde aşınma parçalarını değiştirmenize ve tamirine olanak sağlar .

Bu çok önemlidir, çünkü makaslarınızı etkinliğini kaybetmeden çok uzun tutmanıza izin verir. Elbette bu, bu tür bir araç için bir kuraldır, ömrünü uzatmak istiyorsanız, bakım da önemli bir rol oynayacaktır. Budayıcınızın bakımına biraz zaman verin, uzun süre kullanın.

Hassas ayarlardan ve kayda değer kullanım rahatlığından yararlanın

Bıçağı keskinleştirme yeteneği

Bunun yerine, keskinleştirilmesi kolay olan bir karbon çelik bıçak seçin. Bu size her zaman keskin ve verimli bir budayıcı verir. Paslanmaz çelik bıçakların paslanmama avantajı vardır, ancak hızlı bir şekilde kenarlarını kaybederler ve keskinleşmeleri daha zordur.

İki bıçak arasındaki boşluğu ayarlama imkanı:

Net boyutta bir çalışma ve makaslarınızın optimum kullanımı için, bu boşluğu ayarlama kabiliyeti  bir avantajdır .Hareketli kısımların zaman içinde biraz oynama yapması oldukça yaygındır, bu da bıçağı bıçağa hafifçe yayar ve kesim kalitesini bozar. Bu kısmı gerektiğinde en aza indirgemek çok faydalı.

hassas ayar imkanı olan bir çanta seçin
Bazı modellerde ayrıca bıçak ve karşı bıçak açıklığının hassas bir şekilde ayarlanması için dişli bir somun bulunur.

Küçük ekstralar:

Bazı kaliteli modellerde bir tel kesici, bıçakta küçük bir çentik vardır, ek bir alet kullanmanıza izin vermeyen kullanışlı bir özellik vardır.

Makası düzenli olarak kullanacağın, birkaç yıl saklamak istediğin için, gerçek bir üretim kalitesi sunan bir modele yatırım yapmayı anlayacaksın. Bahçedeki ihtiyaçlarınıza göre sağlam ve verimli kullanışlı ve konforlu bir araç bulma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir